Sunt de acord

Accesibilitate

Realizarile comunei Bogdanesti in anul 2016

- Finalizarea Centrului de zi “STEJARUL” pentru copiii aflati in situatii de risc. S-au achizitionat dotarile din Centrul de zi, respectiv mobilierul si echipamentele de bucatarie necesare bunei desfasurari a activitatii. S-a amenajat exteriorul, in aceasta toamna urmand a se planta arbusti ornamentali, gazonul, florile de toamna, etc. Se intentioneaza darea in folosinta a Centrului de zi in acest an. - Avem aprobata gradinita cu 3 Sali de clasa in localitatea Bogdanesti. S-au finalizat si licitatiile pentru construire, deci exista constructorul, dar un exista avizul ISU Vaslui pentru inceperea lucrarilor. ATENTIE, SC Euro Building Ideea SRL - firma de proiectare, reglementati neajunsurile in documentatii!!! - Reabilitatea, modernizarea in conditii foarte bune a DJ 245 D din drumul european pana la intrarea in localitatea Untesti pe o lungime de 6,5 km. Este un pas important in reabilitarea urmatorului segment DJ 245 D de la Untesti pana la centrul administrativ din localitatea Bogdanesti. Primarul, Consiliul Local al comunei si locuitorii acesteia au deplina incredere ca in perioada urmatoare si segmentul mentionat va fi reabilitat. - Recent, a fost finalizata asfaltarea satului Ulea (artera principala ce traverseaza satul) de la dispensarul uman, magazinul din sat, drumul catre biserica si scoala. Urmeaza a se mai betona rigolele acestui drum. - In prezent are loc procedura de licitatie pentru atribuirea contractului de lucrari in vederea asfaltarii drumului comunal DC 89 (Bogdanesti - Buda) si inca a doua strazi din localitatea Bogdanesti. - S-a implinit aproape un an de la modernizarea drumului comunal DC Untesti ?" Hupca, pana la Biserica din satul Hupca, ctitoria lui Cernat Viorel. S-au incheiat si lucrarile de executie a rigolelor prevazute in proiect - Au continuat lucrarile in vederea finalizarii podurilor de la stejar si din localitatea Visinari. Podul de la stejar este aproape de finalizare. - Speram sa fim selectati pentru semnarea contractului de finantare a proiectului pe axa POCU in valoare de aproximativ 5 milioane euro.

Asfaltare si executie santuri in satul Untesti
Asfaltare in satul Ulea
Centrul de zi