- O vizita la Scoala Bogdanesti

DESPRE COMUNĂ --> Educație

O vizita la Scoala Bogdanesti

Suflul nou de umanitate, civilizație și intercomunicare dupã revoluția din 1989 se face simțit și pe Valea Horãieții. La 10 iunie 1997 școala generalã din com. Bogdãnești a fost vizitatã de un grup de doamne Annie Geoffroy din Franța, Veturia Crânganu din S.U.A. și Ioana Stamatin Muțiu din București.

Oaspeții au fost întâmpinați de conducerea școlii însoțitã de cadrele didactice. Dupã prezentãrile de rigoare s-a mers într-o salã de clasã, unde erau adunați elevii școlii. Directorul a prezentat identitatea și calitatea musafirilor.

Doamna Annie Geoffroy a luat cuvântul înfãțișând în limba francezã aspecte din școala și învãțãmântul din Franța. Elevii din salã, la rândul lor, au cântat Marseillaise în limba originarã. Dna Veturia Crânganu a depãnat câteva amintiri din timpul primilor ei ani de școalã petrecuți pe bãncile acestei școli.

Ca profesoarã dincolo de ocean, a relatat câteva aspecte din viața școlii americane. Dna Ioana Stamatin Muțiu a înmânat profesoarei de limba francezã un set de cãrți școlare și gramatici de limba francezã pentru biblioteca școlii.

La sfârșitul întâlnirii, a fost oferit câte un cadou atât cadrelor didactice, cât și fiecãrui elev, care a primit rechizite școlare și dulciuri. Vizita s-a încheiat cu fotografierea în holul școlii.

"Valea Horaietii- istorie si onomastica de la origine pana in prezent" de Horia Stamatin

Data creare: 03-09-2015 22:22:48